Od roku 2012 je zakázána výroba a prodej klasických žárovek jako světelných zdrojů do domácnosti. Povolen je pouze doprodej zásob. Přesto mají žárovky dál své místo na trhu. Po neúspěšném pokusu prodávat žárovku jako tepelnou kouli německým podnikatelem Rothäuserem přišel Ivan Potužák z Liberce a nechal si žárovku registrovat na Úřadu pro průmyslové vlastnictví jako tepelné tělísko.
Souhlas nakonec dostal nejen u nás, ale i na Slovensku, v Polsku a v Německu. Na obal nechal vytisknout varování, že žárovka není určena pro osvětlování v domácnostech a je pro použití v průmyslu. Dneska se tento fígl používá po celém světě.
Na podzim roku 2018 se přestanou prodávat halogenové světelné zdroje. Původně měl jejich prodej skončit 1. září 2016, ale výrobci žádali delší dobu, aby měli více času na vývoj kvalitních a cenově dostupných LED zdrojů. U halogenových zdrojů se vzhledem k obsahu škodlivých halogenů a k složitosti jejich výroby předpokládá opravdové ukončení prodeje.
Nadále bude umožněna výroba a prodej zdrojů v energetické třídě A a B, tedy i lineární a kompaktní zářivky. Jejich velkou nevýhodou je obsah rtuti, pomalý start, dlouhá doba rozběhu do plného výkonu a také životnost. Tyto zdroje se zřejmě nepřestanou prodávat z důvodu nařízení EU, ale protože je spotřebitelé přestanou kupovat.
Nejperspektivnější se v oblasti světelných zdrojů jeví technologie LED, která se posouvá mílovými kroky dopředu. LED technologie je šetrná k životnímu prostředí, kromě úspory elektrické energie nabízí lepší svítivost, nízkou pracovní teplotu (max. 70 °C) nebo kompaktní rozměry. Nevýhodou je, že se pro napájení musí dodržet správná polarita a hodnota napětí. Jejich životnost závisí na teplotě, proto je také nutné zajistit dostatečné chlazení zdroje, což zvyšuje cenu zdroje.
V případě, že kupujete LED zdroje či svítidla, dbejte na jejich parametry, které najdete vždy na obale viz článek zde.