OSVĚTLENÍ MÍSTNOSTÍ
Každá místnost v interiéru má svůj účel. Požadavky a představy uživatelů těchto prostor mohou být ale velmi rozdílné, proto bychom měli návrhu a realizaci osvětlení v bytech a domech věnovat náležitou pozornost. Kromě designu bychom neměli zapomínat ani na funkčnost.
Každý prostor v bytě nebo domě má své světelné specifikum, potřebuje jiné osvětlení a vyžaduje tedy jiný typ svítidla a světelného zdroje. Svítidlo jako takové je do značné míry designový prvek. Design ovšem nesmí převážit nad účelem – účel by měl být vždycky zvažován jako první. To, že svítidlo v interiéru dobře vypadá, totiž ještě neznamená, že ho ideálně osvětluje. Proto je důležité uvědomit si, jakému účelu má místnost, nebo její část, sloužit. Některé prostory vyžadují, abychom potřebné parametry osvětlení nadřadili nad všechny ostatní aspekty – jde například o pracovnu nebo kuchyň. Tady jsou osvětlenost, rovnoměrnost osvětlení, možnost reálného rozeznání barev a podobné parametry zcela zásadní.
Obývací pokoj
Centrálním místem většiny bytů a domů bývá obývací pokoj. Slouží převážně k odpočinku, setkání s rodinou, zveme sem naše návštěvy. Proto bychom si na osvětlení tohoto prostoru měli dát záležet. Na prvním místě budeme v těchto místnostech určitě řešit design svítidel. Při jejich volbě a rozmístění musíme brát v potaz i kvalitu osvětlení.
Obývací pokoj je díky různorodým aktivitám na správné osvětlení poměrně náročný. Někdy potřebujeme zajistit dostatečné osvětlení pro čtení nebo pro slavnostní událost, jindy chceme vytvořit klidnou atmosféru pro odpočinek nebo nastavit vhodné osvětlení pro sledování televize. Do obývacího pokoje doporučujeme kombinace více typů svítidel. Centrální, nejlépe přisazená, stropní svítidla zajistí celkové osvětlení prostoru. U místností s dostatečnou světlou výškou (více než 3 metry) doporučuji použít svítidla závěsná přímo-nepřímo svítící. Stojací lampy se pak použijí buď pro zvýšení hladiny osvětlení pro čtení (požadavek alespoň 200 luxů) nebo pro zajištění intimní atmosféry (např. u svítidel svítících nepřímo – tedy na strop). Pro vytváření různých světelných atmosfér doporučuji vybavit místnost systémem regulace osvětlení.
Ložnice
Osvětlení ložnice má umožnit vytvoření potřebné atmosféry. Ideální je difuzní regulovatelné osvětlení. Zároveň musí být splněny i požadavky na osvětlení pro čtení. Ovládání osvětlení koncipujeme tak, aby bylo možné jak u vstupních dveří, tak přímo z postele.
V prostoru určeném především na spaní se soustředíme na dva základní režimy. Centrální osvětlení by mělo zajistit celkové osvětlení ložnice. Regulovatelná svítidla pak umožní vytvořit požadovanou atmosféru. Dostatečnou hladinu osvětlení pro čtení mohou zajistit nástěnná nebo stolní svítidla umístěná v čele lůžka. Pro větší pohodlí je ideální, je-li možné ovládat osvětlovací soustavu od vstupu do ložnice i přímo z lůžka.
Kuchyň
Tento prostor je hlavně pracovní. Řešíme tedy především technické parametry osvětlení. Nejdůležitější je dostatečná osvětlenost pracovní desky. U kuchyní, které navazují např. na jídelnu nebo obývací pokoj klademe i důraz na design. Typy použitých svítidel by měly korespondovat s osvětlením v navazujících místnostech.
Doporučuji tu kombinovat stropní svítidlo pro celkové osvětlení se svítidly umístěnými pod horní řadou skříněk kuchyňské linky. Ta zajistí dostatečné osvětlení pracovní desky – hladina osvětlení by tu měla dosahovat až 500 luxů. Pokud nemáte k dispozici přímo výpočet osvětlení, je možné stanovit osvětlenost alespoň orientačně přes světelný tok zdroje. Na každém světelném zdroji (zářivka, žárovka, LED a podobně) je uveden světelný tok v lumenech. Pokud potřebujete dosáhnout osvětlenost 500 luxů, musí být instalovaný světelný tok minimálně 500 lumen na metr čtvereční osvětlované plochy.
Jídelna
Zaměřujeme se především na vytvoření vhodné atmosféry a design svítidel. Vhodná je kombinace stropních (nad jídelním stolem) a nástěnných svítidel. Pokud je jídelna propojena s kuchyňským koutem, dbáme na sladění osvětlení v obou prostorech.
Jídelna je místem, kde se věnujeme převážně jídlu a tomu by mělo odpovídat i osvětlení. Jde především o vytvoření odpovídající atmosféry i dostatečného osvětlení jídelního stolu. Ideální je umístění svítidla přímo nad jídelní stůl. Můžete použít svítidlo přisazené nebo závěsné. Celkové osvětlení prostoru a vytvoření vhodné atmosféry pak mohou zajistit nástěnná svítidla. Dekorace (sklo, keramika a podobně) můžeme nasvítit použitím „svítících poliček“.
Dětský pokoj
Tady jsou nároky na osvětlení vyšší. Dětský pokoj musí nabídnout dostatek světla pro hru i pro učení. U předškolních dětí je nejvhodnější stropní nebo závěsné svítidlo pro celkové osvětlení. Školákům je nutné zajistit ještě i osvětlení pracovního stolu, které nesmí na stole vytvářet stínění při psaní. K tomu účelu se nejlépe hodí stojací nebo stolní svítidlo. Zrak dítěte má sice menší nároky na hladinu osvětlení než zrak dospělý, přesto bychom měli dostatečnému osvětlení věnovat patřičnou pozornost. Požadavky na osvětlení lze částečně odvodit i z příslušných norem pro podobné prostory. Herna v mateřské škole či učebna ve škole mají splňovat požadavek na hladinu osvětlenosti 300 luxů.
Pracovna
Pracovna se nejčastěji využívá k podobným účelům jako kancelář. Tomu odpovídají i požadavky na její osvětlení – 300 až 500 lx pro pracovní plochu. Volíme stropní svítidla, která zajistí dostatečnou hladinu osvětlení i jeho rovnoměrnost a zabrání oslnění (např. odrazem světla v monitorech počítačů). Ideální jsou svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou. Osvětlení pracovního stolu nejlépe zajistíme stolní nebo stojací lampou.
Pokud nemáte k dispozici přímo výpočet osvětlení, je možné stanovit osvětlenost alespoň orientačně přes světelný tok zdroje. Na každém světelném zdroji (zářivka, žárovka, LED atd.) je uveden světelný tok v lumenech. Pokud potřebuji dosáhnout osvětlenost 500 luxů, musí být instalovaný světelný tok minimálně 500 lumen na metr čtvereční osvětlované plochy.
Koupelna
Na osvětlení koupelny jsou kladeny zvláštní požadavky. Často se jedná o bezokenní prostory, kterým je nutné dodat dostatečnou hladinu osvětlení. Kromě zajištění dostatečného osvětlení musíme dbát i na splnění elektrické bezpečnosti. Do jednotlivých zón v koupelně je možné umisťovat pouze svítidla vhodných parametrů (patřičné krytí, izolace) – viz. obrázek. Největší chyby se dělají při osvětlení zrcadel. Nejvhodnější je umístění svítidel nad zrcadlo nebo po jeho obou stranách. Vhodná jsou svítidla s opálovým krytem, která zajišťují rovnoměrné osvětlení a zabraňují oslnění. Vyvarujte se použití bodových svítidel, jejich ostré světlo se pak odráží v zrcadle.
Chodba
Z hlediska osvětlení se v bytech a domech jedná o nejméně náročný prostor. Na druhou stranu i dobře osvětlená vstupní hala může být reprezentativním prostorem, který je tím prvním, který Vaše návštěva spatří. Jedná se hlavně o komunikační prostor, ale často zde bývá umístěné zrcadlo, u kterého především dámy ocení dostatečnou úroveň osvětlení.
Doporučuji použít stropní osvětlení (vestavná, přisazená nebo závěsná svítidla), případně kombinaci s nástěnnými svítidly. Osvětlenost by měla být 100 luxů.