Nové technologie přinášejí nepřeberné možnosti nejen v designu svítidel či stále účinnějších světelných zdrojů, ale i celou řadu praktických novinek, o kterých se nám dříve ani nesnilo. Ještě před pár lety by výraz „Human Centric Lighting“ nebo také „smart lighting“ zněl spíše jako ze scifi filmu. S rostoucím zájmem o koncept smart building se ovšem tyto pojmy dostaly do slovníku snad každého, kdo zařizuje byt, kancelář nebo jiný prostor. Jak ale tomuto konceptu rozumět? Jak skutečně efektivně využít chytré osvětlení a v jakých prostorách?
Průkopnické kanceláře
Prvním místem, kde se trendy projevují, bývají kanceláře. Vizionářské firmy usilují o efektivní a úsporná řešení, která by zároveň prospěla jejich zaměstnancům. Jedním z takových řešení může být fenomén Green office – nízkonákladový program zaměřený na změnu návyků na pracovišti, které vedou ke snížení zátěže na životní prostředí. Výrazných úspor a zlepšení pracovního výkonu lze dosáhnout mimo jiné právě úpravou osvětlení. To tvoří mnohdy až 30 % nákladů. Podle nedávného dotazování společnosti IPSOS je navíc osvětlení v pořadí čtvrtým nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím pracovní výkon zaměstnanců.
Human Centric Lighting dokáže změnami intenzity a teploty světla kopírovat přirozenou sluneční aktivitu a svítit v souladu s cirkadiánními rytmy. Navazuje tak na výzkum vědců Jeffreyho C. Halla, Michaela Rosbacha a Michaela W. Younga, kteří získali v roce 2017 Nobelovu cenu za lékařství v oblasti objevu molekulárních mechanismů kontrol cirkadiálního rytmu. Správně nastavené osvětlení pomůže snížit u zaměstnanců únavu a naopak zvýšit produktivitu. Soustředění pomáhá studená barva světla, uvolnění a odpočinku pak spíše teplé odstíny.
Vedle Human Centric Lighting nachází v kancelářích využití i řada dalších smart technologií z oblasti ovládání svítidel – ať již jde o různé řídící systémy, aplikace v telefonech či detektory pohybu. Například stojací svítidlo Leira od společnosti Halla dokáže díky čidlu detekovat přítomnost osob, a podle toho světlo ztlumovat či naopak rozsvěcet. Modely Leira spolu navíc dokáží komunikovat a tak udrží místnost vždy ideálně nasvícenou. Samozřejmostí je pak technologie TunableWhite umožňující svítit dle principu Human Centric Lighting. S tímto principem pracují i svítidla Inlio, která jsou díky hodnotě UGR < 17 ideálním řešením pro kancelářské prostory. Tato závěsná svítidla díky vestavnému kalíšku a napájení po lankách a malým rozměrům mají také významný designový přínos v prostorech, které prosvítí.
Posvíceno na vzdělávání a léčení
Velmi důležitou roli hraje i osvětlení ve třídách škol a školek, neboť i v nich jsou žáci velmi často vystaveni nedostatku přirozeného slunečního světla, a tedy odkázáni na umělé osvětlení. Human Centric Lighting zde pomůže navodit příjemnější atmosféru a podpoří studijní výkony. Praktické zkušenosti s tím mají například v Andílkově škole, kde svítidla Sant jsou řízena ovládacím systémem naprogramovaným tak, že mění automaticky teplotu chromatičnosti v průběhu dne a díky přidaným čidlům navíc v případě dostatečného množství denního světla svítidla dle potřeb setmí. Ráno tak děti vítá studenější světlo stejné jako denní světlo za okny budovy podporující aktivitu, zatímco ke konci dne nastaví teplejší odstín, jehož intenzita přirozeně klesá s rostoucím počtem hodin.
Podobně praktické je Human Centric Lighting také v nemocnicích, kde tento systém osvětlení napomáhá dobré náladě a kvalitnímu odpočinku a rekonvalescenci.
Pozadu nejsou ani domácnosti
V domácnostech se tradičně těší větší oblibě teplejší barva světla. Mnohdy kvůli tomu, že na to dříve byli lidé zvyklí od klasických žárovek. Nicméně postupně se i běžní zákazníci stávají osvícenějšími a volí LED zdroje a technologické vychytávky, včetně Human Centric Lighting. Ta v domácnostech přijde vhod především při vstávání a usínání. S chytrými svítidly tak automaticky zdroj teplého světla zaručí večerní zklidnění a odpočinek a příjemné a efektivní ráno po pozvolném rozsvěcení nastartuje chladnější stimulující světlo. Stmívatelná svítidla jsou vhodná večer při sledování televize a jejich ovládání je dnes už možné pomocí vypínače či dálkově přes tablety a telefony. Není tak divu, že je technologie pro regulaci stmívání oblíbená – celkem jí dle průzkumu vlastní 25 % domácností, v příjmové kategorii nad 30 000 Kč dokonce 43 procent. Stále častěji se můžeme setkat také s automatickými čidly či časovači, které můžete využít například v době dovolené, abyste zmátli zloděje a navodili pocit, že je stále někdo doma.
Technologické vychytávky a osvětlení na principu Human Centric Lighting má zkrátka uplatnění všude tam, kde lidé pracují, vzdělávají se i odpočívají. Koncepty chytrých a zdravých budov se pozvolna stávají realitou. A to je dobře, neboť komplexně řeší požadavky na optimální prostředí pro člověka.
Více se můžete dozvědět na workshopu s Ing. Danielem Novákem ze společnosti Halla.