Čtvrtstoletí nejvýznamnějšího dodavatele komponentů pro výrobu svítidel.
Společnost DNA Central Europe, s.r.o. (DNA CE) poskytuje svoje služby a dodává zboží zákazníkům na českém a slovenském trhu již 25 let. Díky dlouholeté spolupráci, špičkovým produktům světových výrobců a vysoké odbornosti zaměstnanců DNA, pomáhá růst všem významným výrobcům svítidel v Čechách i na Slovensku. A naopak, tato spolupráce a podněty zákazníků přispívají ke zdokonalování technických znalostí oborníků z DNA a neustálé doplňování portfolia nabízených produktů. Tím se DNA CE za čtvrtstoletí stala nejvýznamnějším dodavatelem veškerých komponentů potřebných pro výrobce svítidel. Proto je DNA CE dnes u nás synonymem těchto světových výrobců: Helvar, Samsung, BJB, TCI, Citizen, Layrton, LG display, Awex, MechaTronix, QLT, Kablo Vrchlabí a Niko. Rozvoj LED technologie ve světelné technice vytvořil obrovskou příležitost, která DNA CE etabluje rovněž jako designera a výrobce zákaznických LED boardů každému přesně na míru.
Samostatnou kapitolou ve společnosti DNA CE je realizace systémů pro osvětlení. V projektech řízení osvětlení, které DNA CE realizuje na klíč se setkáte téměř výhradně s DALI standardem. DALI se díky rozšíření DALI 2 ukázal jako jediný správný pro efektivní ovládání a řízení osvětlení. Důkazem jsou projekty, které realizovala DNA CE již před více než 15 lety a další projekty s tímto standardem, které se připravují k realizaci v letech budoucích. Protože ovládat a řídit osvětlení znamená starat se i o bezpečnost uživatelů, logickým krokem je, že společnost DNA CE rozšířila v loňském roce svoje portfolio o dodávky centrálních bateriových systémů polského výrobce Awex. Opět se daří realizovat tyto systémy kompletně na klíč. Za zmínku jistě stojí v současné době probíhající realizace rozsáhlého systému centrálního bateriového systému pro nouzové osvětlení v projektu rekonstrukce Národního muzea v Praze.
DNA CE si k významnému výročí působení na trhu „nadělila“ kompletní realizaci projektu řízení osvětlení moderní administrativní budovy Visionary. Jedná se o sedmipatrovou kancelářskou budovu v pražských Holešovicích, která se kromě jiného pyšní běžeckým oválem na střeše. Budova navržená kanceláří Jakub Cigler Architekti nabízí k pronájmu 25 tisíc metrů čtverečných plochy a bude dokončena letos. Díky systému řízení Helvar, který zde DNA realizuje komunikuje více než 5000 svítidel pouze pomocí DALI protokolu. Tím DNA CE přispěla k tomu, aby budova mohla získat nejvyšší mezinárodní certifikaci energeticky úsporné budovy LEED Platinum a WELL Core & Shell (jako první v České republice ), která monitoruje prvky, jež mají vliv na zdraví a duševní pohodu člověka skrze kvalitu ovzduší, vody a přístup ke zdroji světla.
Protože Skanska, která Visionary realizuje, to myslí s úsporami a komfortem skutečně vážně, osvětlení je řízeno převážně automaticky pomocí DALI multisenzorů, které měří osvětlenost a registrují přítomnost na jednotlivých pracovištích. I když je počet ovládacích tlačítek díky tomu minimalizován, i pro ně byla použita nejnovější technologie EnOcean. Všechna tlačítka jsou tedy bezdrátová a bezbateriová. Tím se minimalizoval jejich vliv na spotřebu energií, ale i dopady na životní prostředí. V EnOcean technologii se energie vyrábí obnovitelnými zdroji – v případě použitých tlačítek piezo snímač generuje energii pro provoz pouhým stiskem tlačítka.
Protože systém řízení osvětlení v tak velké a moderní budově nemůže být samostatným celkem, DNA zde zúročilo svoje dlouholeté zkušenosti a částečně i vlastní vývoj webového serveru. Dodaný systém Helvar komunikuje se systémem měření a regulace budovy, který realizuje společnost Johnson Controls Internation. Komunikačním „můstkem“ mezi systémem Helvar a JC je zde Web Server, který byl kompletně vyvinut v České republice firmou Safecontrol za podpory DNA CE a Helvaru. Protože DNA CE věří ve funkční standardy, byl zvolen obecně platný protokol BACnet. Oba světy – osvětlení a MaR – si vzájemně vyměňují téměř 11 000 datových bodů BACnet. Díky tomuto řešení má Visionary unikátní a maximálně efektivní infrastrukturu jednotlivých systémů, plní bez problému energetické požadavky a zároveň nároky současných i budoucích zákazníků, kteří se do budovy nastěhují. Celé propojení přispělo samozřejmě i k efektivní správě pro facility management, který bude mít Visionary na starosti. Realizace této budovy ukázala možnosti, které tímto můžou přerůst s DNA až na globální trhy, protože spolupráce systémů Helvar a Johnson Control Internation se jistě neomezí jen na český a slovenský trhy. Díky standardům DALI a BACnet je lze realizovat kdekoliv na světě.