V případě, že se jako obec rozhodnete podat žádost na příspěvek v rámci dotačního programu EFEKT, musíte, kromě správného vypracování žádosti samotné, myslet na několik důležitých věcí. První z nich je, jak správně vybrat oblasti RVO a úseky obce pro obnovu veřejné osvětlovací soustavy tak, aby byla žádost schválena. Jelikož je maximální dotační příspěvek 2.000.000.- Kč (50 % uznatelných nákladů) pro jednu žádost a obec musí prokázat úsporu elektrické energie, měl by být návrh obnovy pro vybrané úseky co nejpřesnější a šitý opravdu na míru. Navržený nový stav zpracovaný do jednoduché projektové dokumentace musí garantovat splnění požadavků dotačního programu, což se dokládá energetickým posudkem s porovnáním současného a nového stavu, pasportem dotčené části obce a dalšími přílohami k žádosti.
Je nutné, aby firma, která Vám pomáhá s vypracováním technické části obnovy veřejného osvětlení, vaši obec viděla, zhodnotila možnosti a opravdu zodpovědně vybrala ty komunikace, u nichž lze předpokládat, že bude žádost o dotaci úspěšná. Velký vliv na parametry osvětlovací soustavy, vedle svítidel, mají rozteče a výška stožárů. Pro větší rozteče stávajících stožárů (nad 35 metrů) bývá problém najít takové řešení, které splní požadavky normy na osvětlení komunikací ČSN EN 13201. V praxi se setkáváme s případy, kdy „odborná“ firma napíše do žádosti, že jsou podmínky splněny pro rozteč max. 30 metrů, ale již nijak neřeší reálný stav v obci.
V případě, že jste byli se žádostí o dotaci úspěšní, je dobré neusnout na vavřínech a řádně si pohlídat zadávací podmínky pro výběrové řízení, výběrové řízení i vlastní realizaci. Ve všech krocích může nastat fatální chyba. Pokud se při měření osvětlení (v rámci programu EFEKT je měření povinné) po realizaci zjistí, že jsou parametry osvětlení nevyhovující, musí obec dotaci vrátit.
My jsme v roce 2017 pomáhali se žádostmi o dotaci 8 obcím a 7 z nich dotaci dostalo. V dalších cca 30 obcích jsme měřili po obnově osvětlovacích soustav veřejného osvětlení, která byla financována z EFEKTU 2017. Bohužel jsme právě při našich měřeních narazili na zásadní nesplnění podmínek dotace, a tak některé obce budou muset dofinancovat napravení stavu ze svého nebo dotaci vracet. Ačkoliv má za vzniklou škodu zodpovědnost firma, která udělala chybu v jednom z kroků v rámci přípravy či realizace, je na obci, aby podnikla veškeré kroky k nápravě. Celá tíha nepovedené dotace pak padá na hlavy představitelů města.
Pokud se chcete do dotačního programu zapojit, nebo jste již dotaci získali, poptejte se obcí v kraji, kdo jim s technickou částí pomáhal a jak to dopadlo. Sbírejte reference, zkuste oslovit více firem a ptejte se po odbornosti lidí, kteří vám nabízejí své služby. Za naši společnost garantujeme odbornost světelných techniků dlouhodobou praxí v oboru a řadou úspěšně realizovaných projektů osvětlovacích soustav.
Karel Benedikt, METROLUX