Na cestu nám každý den svítí všudypřítomné Slunce. Přináší nám světlo a teplo. Hned, jak se ale setmí, začne nám na cestu svítit umělé osvětlení. Poměr umělého osvětlení na spotřebě energie v České republice je kolem 10 %, celosvětově pak 20 %. Stále však k osvětlování využíváme klasické zdroje energie jako jsou fosilní paliva, která znečišťují atmosféru. Jejich podíl na výrobě energie v České republice je kolem 50 %. Jaderná energie zajišťuje zhruba třetinu spotřeby, ale staví nás před náročný úkol, jak naložit s jaderným odpadem.
Odborníci předpokládají růst poptávky po energii v příštích 20 letech nejméně o 50 %. Díky tomu mohou emise oxidu uhličitého stoupnout o více než 50 %. To je vývoj, který vážně ohrožuje jak světovou ekonomiku, tak klima.
Předpoklad je, že v roce 2030 bude v Indii jezdit 200 milionů aut a v Číně 300 milionů. Musí se počítat s tím, že se budou národy obou států dožadovat více elektřiny. Úskalí klasických zdrojů energie tkví v tom, že pokud dopravní vozidla a osvětlení měst pohání fosilní paliva, tak jakmile se spálí, jsou už navždy pryč.
Avšak máme i jiné možnosti a mnoho z nich je obnovitelných. Španělsko má sluneční elektrárny, Dánsko větrné a Brazílie destiluje etanol z cukrové třtiny. Bohužel, co funguje v jedné zemi, nemusí fungovat v druhé.
Novou příležitostí může být travina Proso prutnaté. Proso a podobné rostliny fungují jako přírodní akumulátory sluneční energie. Proso prutnaté je velmi slibnou plodinou pro výrobu přírodního etanolu, který se přidává do ropných paliv.
První výzkum provedli biochemici z univerzity v Nebrasce v roce 2000/2001. Výnos prosa prutnatého je nad 500 procent, definovaný poměrem mezi neobnovitelnou energií, která je vložená do pěstování a energií získanou.
V roce 2013 zvítězil jako dodavatel paliva pro americkou armádu Cobalt Technologies, který přišel s projektem biopaliva založeném právě na Prosu prutnatém. A proč vyhráli? Především tím, že zaručili, že biopalivo z rafinérií bude mít při spalování v motorech emise skleníkových plynů o 95 % nižší než konvenční palivo. Na čtyřech soutěžících výzkumných projektech se podílela i Národní laboratoř pro výzkum obnovitelných zdrojů energie (NREL).
Rostliny při svém růstu přeměňují sluneční záření na energii a tu skladují ve svých listech a stoncích. Podstata spočívá v tom vymyslet, jak tento zelený růst přeměnit v obnovitelnou energii. Díky vědeckému výzkumu to už nemusí dlouho trvat a auta budeme napájet energií právě z trav. Palivo z trávy napájející auta je prakticky téměř čisté sluneční světlo, a to nás přivádí zase zpátky na začátek. Na cestu nám svítí všudy přítomné Slunce.
www.svetlovpraxi.cz