ZDROJE SVĚTLA
Na první pohled vnímáme především design svítidla, ale pro správné osvětlení prostoru je neméně důležitá volba vhodného světleného zdroje (žárovka, zářivka, LED atd.). Monopol žárovek v domácnostech postupně nahrazují kompaktní a lineární zářivky a v poslední době i zdroje LED. Hlavním důvodem je nižší spotřeba elektrické energie a výrazně vyšší životnost světelných zdrojů. Pro lepší orientaci v množství různých typů světelných zdrojů si zde uvedeme jejich nejdůležitější parametry.
Světelný tok – množství světla v lumenech (značí se lm), které nám zdroj poskytuje. Tento údaj sledujte, když nahrazujete žárovku jiným zdrojem. Porovnání žárovek, kompaktních zářivek a LED zdrojů uváděné na obalech není vždy korektní. Klasická žárovka nám dává 10 lumenů z wattu. Stowattová žárovka má tedy světelný tok 1000 lm. Pokud tedy hledáme adekvátní náhradu např. v kompaktní zářivce (často nesprávně nazývané úsporná žárovka), hledáme zdroj s přibližně stejnou hodnotou světelného toku. Nedejte jen na porovnání výkonů žárovky a zářivky uváděné ve wattech. Vždy hledejte raději údaj o světelném toku. To samé platí při výběru zdroje LED.
Index podání barev – značí se Ra. Dosahuje hodnot 0-100. Říká nám, jak věrně se nám v daném světle zobrazují barvy. Nejvyšší hodnotu 100 nabízí (kromě denního světla) žárovky. Zářivky a zdroje LED mají vždy hodnotu nižší. Pro osvětlení interiéru doporučuji hodnotu alespoň 80. U výrobků kvalitnějších výrobců tento údaj zpravidla naleznete na obale.
Teplota chromatičnosti Tc. Uvádí se v Kelvinech (K). Po generace si náš zrak zvykal na „žluté“ světlo teplotních zdrojů. Nejprve to bylo světlo loučí a svíček, které později nahradilo světlo žárovek. U zářivek, výbojek a zdrojů LED máme možnost vybrat různou teplotu chromatičnosti. Od teple bílé barvy světla TC = 2700K (připomínající žárovkové světlo) přes neutrálně bílou TC = 4000K až po denní barvu světla TC = 6000K. Řada lidí dává přednost teplejšímu tónu světla. Je to dáno právě naším zvykem na žárovkové osvětlení. Teplá barva světla se více hodí k teplým barvám v interiéru a pro nižší hladiny osvětlení, neutrální barva světla dá vyniknout ostatním barvám spektra. Výběr záleží hodně na pocitech a vnímání uživatele osvětlovaného prostoru. Jen denní barvě světla s teplotou chromatičnosti nad 6 000 K bychom se měli vyhnout. Je specifická zejména pro kontrolu jakosti při výrobě. Do obytných místností je nevhodná. Obsahuje vyšší podíl tzv. modré složky, která nám při nadužívání může ovlivnit biorytmy.
Patice – při náhradě žárovky zářivkou nebo zdrojem LED je nutné dbát ještě na další parametry. Nový zdroj musí mít samozřejmě stejnou patici. U závitů E27 a E14 chybu asi neuděláme, ale hlavně u halogenových žárovek je celá řada dalších typů patic. Před nákupem nového zdroje se tedy pokaždé přesvědčte, jaký typ je ten potřebný. Ani se správnou paticí však nemáme vyhráno. Některé zdroje nahrazující žárovky mají větší rozměry než klasická žárovka a do svítidla se tedy nemusí vždy vejít. Proto raději prověřte i rozměry světelného zdroje.
Nabídka kompaktních zářivek a zdrojů LED je na našem trhu značně široká a nepřehledná. Pro lepší přehled uvádím porovnání několika druhů světelných zdrojů.
Zdroj | Měrný výkon | Životnost | Ra |
žárovka | 10 lm/W | 1 000 hod. | 100 |
halogenová žárovka | 20 lm/W | 4 000 hod. | 100 |
kompaktní zářivka | 65 lm/W | 20 000 hod. | 80-90 |
lineární zářivka | 105 lm/W | 20 000 hod. | 80-90 |
LED | 130 lm/W | 50 000 hod. | 80-90 |
Podle údajů v tabulce si můžete snadno spočítat, jaký zdroj použít pro náhradu žárovky. Abyste získali stejný světelný tok, jaký má 100 W žárovka (1000 lm) potřebujete instalovat halogenovou žárovku o příkonu 50 W, kompaktní zářivku o příkonu 15 W, lineární zářivku o příkonu 10 W nebo zdroj LED o příkonu 8 W. Jedná se pochopitelně o hodnoty orientační. Údaje se liší podle typu a výrobce. Proto vždy hledejte na obalu údaj o světelném toku.
Halogenové žárovky
Poskytují příjemné teplé osvětlení se spojitým spektrem, které je obdobné jako u klasické žárovky. Snadno se regulují. Jejich nevýhodou oproti moderním zdrojům světla (zářivky, LED) je kratší životnost a větší spotřeba elektrické energie.
Proto jsou žárovky postupně nahrazovány zářivkovými zdroji a zdroji LED. V některých aplikacích však stále najdou své opodstatnění. Třeba v prostorech, kde se svítí málo, se instalace drahého LED zdroje nevyplatí. Navíc u žárovkového zdroje odpadá doba náběhu na plný světelný tok. U zářivek i zdrojů LED musíme vždy počítat s tím, že na plný výkon nabíhají i několik minut. Používají se např. halogenové žárovky QR 111 s paticí G53 o příkonu až 100 W. Nevýhodou žárovek je nízký světelný výkon a krátká životnost (do 4000 hodin). Výhodou je příjemné teplé světlo se 100 % rozeznáváním barev.
Lineární zářivky
K jejich použití v domácnosti je pořád ještě trochu averze, ale vzhledem k aktuálním parametrům těchto zdrojů světla je to neoprávněné. Dlouhá životnost, vysoký měrný výkon a nízká spotřeba jsou hlavními argumenty pro jejich použití ve svítidlech.
Dnes jsou nejpoužívanější zářivky označované T5 nebo taky T16 o průměru trubice 16 mm s paticí G5. Rozměry nejpoužívanějších zářivek jsou 600, 900, 1200 a 1500 mm. Tomu také odpovídají rozměry zářivkových svítidel. Zářivky se vyrábí ve dvou výkonových řadách. V první skupině jsou zářivky s vysokou účinností (poměr dosaženého světelného toku a příkonu). Jedná se o trubice o příkonu 14, 21, 28 a 35 W. Druhou skupinou jsou zářivky s vysokým výkonem. Jedná se o trubice o příkonu 24, 39, 54 a 80 W. Používají se tam, kde potřebujeme instalovat co nejvyšší světelný tok. V interiérech se uplatní častěji první skupina zářivkových trubic. Kromě délky a příkonu trubice je dalším sledovaným parametrem teplota chromatičnosti TC a index barevného podání Ra. Teplota chromatičnosti je u zářivek v rozpětí 2700K (teple bílá barva) až 6500K (denní barva světla). Pro intenzity osvětlení v interiérech a vzhledem k našemu zvyku na teplé světlo žárovek, doporučuji použít zářivky s teplotou 3000 nebo 4000K. Abychom správně rozeznávali barvy, měl by být index barevného podání Ra =80 nebo větší. Všechny tyto hlavní parametry najdeme v označení zářivkové trubice. Jako příklad uvádím označení FH T5 14W/840. Jedná se o lineární zářivku T5, o příkon 14W, s Ra rovno minimálně 80 (první číslice za lomítkem) a s teplotou chromatičnosti 4000 K – neutrálně bílá barva světla (druhá a třetí číslice za lomítkem). Výhodou lineárních zářivek je dlouhá střední doba života – 20 000 hodin (v porovnání s životností žárovek a halogenových žárovek).
Kompaktní zářivky
V domácnostech se nejčastěji setkáme s kompaktní zářivkou se závitem E27, která slouží jako úsporná náhrada klasické žárovky. Existuje však řada dalších typů kompaktních zářivek, které se používají v bytových svítidlech. Stejně jako u lineárních trubic, je jejich hlavní předností vysoká životnost a nízká spotřeba.
Mají obdobné vlastnosti jako lineární zářivky. Nejčastěji se používají ve svítidlech menších rozměrů. Jedná se o kompaktní zářivky TC-DEL o příkonu 18 W s paticí G24q2 a příkonu 26 W s paticí G24q3. Dále kompaktní zářivka T-CL o příkonu 55 W s paticí 2G11. V kruhových svítidlech se stále častěji používají kruhové zářivky T16-R 22 a 40 W s paticí 2GX13 o dvou různých průměrech, které se ve svítidle umisťují jako soustředné kruhy kvůli rovnoměrnému osvětlení difuzoru svítidla.
Zdroje LED
Nejnovější a nejrychleji se rozvíjející typ zdrojů světla. Vzhledem k jejich očekávaným parametrům (měrný výkon, životnost) se předpokládá v průběhu příštích několika let úplný přechod na tento typ světelných zdrojů.
Nejnovější generace světelných zdrojů používaných ve svítidlech. Jejich hlavní výhodou je úspora elektrické energie a dlouhá životnost. Mají vysoký měrný výkon, takže na stejné parametry osvětlení potřebujeme menší příkon, než je tomu u žárovky nebo u zářivky. Zdroje LED nabízí nejdelší dobu života ze všech typů dnes používaných světelných zdrojů. Většinou 50 000 hodin a více. Bohužel jsou stále velké rozdíly v dosahovaných parametrech u jednotlivých výrobců. První předpoklad dlouhé životnosti svítidla LED je, že jsou v něm osazeny kvalitní moduly LED. Mezi kvalitní dodavatele těchto modulů patří např.: CREE, Nichia, Osram, Philips. Bohužel řada svítidel některých výrobců je vybavena levnými moduly LED, většinou původem z Číny. U těchto výrobků pak v některých případech nejsou splněny deklarované parametry (světelný tok, index barevného podání, teplota chromatičnosti, střední doba života, pokles toku v průběhu života atd.).
Podle instalace ve svítidle lze zdroje LED rozdělit do dvou skupin. V první jsou zdroje, které slouží jako přímá náhrada za klasické nebo halogenové žárovky. Mají stejnou patici (například E27, E14). Vyrábějí se v různých příkonech – většinou v jednotkách wattů. Čím větší světelný tok požadujeme, tím větší příkon zdroje volíme. 100 W žárovku nahradíme zdrojem LED o příkonu zhruba 8 až 10 W. Druhá část zdrojů LED jsou různé moduly, pásky, desky apod., které jsou pevně instalovány ve svítidle. Vzhledem k dlouhé životnosti těchto modulů se výměna zdrojů LED neuvažuje.
Stejně jako u zářivek sledujeme kromě světelného toku, příkonu, životnosti i další parametry: index barevného podání Ra a teplotu chromatičnosti TC.