SVÍTIDLA
Významným prvkem moderních interiérů jsou vedle dalšího zařízení svítidla. Právě u osvětlení bychom měli vybírat především funkční design. Vzhled svítidel by neměl být nadřazen nad technické parametry.
Svítidla mají sloužit zejména ke svému účelu – tedy zajistit vhodné a dostatečné osvětlení různých typů prostor. Většina z nás si při zařizování bytů či domů vybírá svítidla převážně podle designu a ceny. Nesmíme však zapomenout na hlavní funkci osvětlení. Vyznat se dnes v nepřeberné nabídce svítidel, světelných zdrojů a příslušenství je velice obtížné. Při výběru osvětlení doporučuji poradit se s odborníkem – světelným technikem, který Vám poradí vhodné typy svítidel pro jednotlivé prostory a zároveň výpočtem zjistí potřebný typ a výkon světelných zdrojů, aby osvětlovací soustava dosáhla požadovaných parametrů. Je velký rozdíl mezi tím, jak svítidlo vypadá někde v předváděcí místnosti, a jak bude vypadat a sloužit u Vás doma.
Dokonalý výsledek realizace osvětlení ovlivňuje vedle volby svítidel také jejich montáž. Důležité je, vybrat si svítidla podle účelu prostoru i jeho dispozic (svítidla nástěnná, závěsná atd.). Instalace musí proběhnout v souladu s navrženou osvětlovací soustavou (umístění vývodů, počet okruhů, jejich ovládání, způsob stmívání apod.).
Patřičnou pozornost bychom měli věnovat umístění svítidel. V ideálním případě je návrh osvětlení realizován již ve stadiu projektu. Tím je při realizaci zajištěno správné rozmístění vývodů a ovládacích míst. Vhodné rozmístění svítidel nám zajistí dostatečnou osvětlenost tam, kde je to potřeba (např. pracovní deska kuchyňské linky, pracovní stůl v pracovně, místo pro čtení v obývacím pokoji, jídelní stůl apod.). Osvětlenost klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje světla. Proto svítidlo umísťujeme tam, kde je zapotřebí nejvíc světla. Do větších prostor osadíme větší počet svítidel, abychom dosáhli potřebnou rovnoměrnost osvětlení. Pozor musíme dát při instalaci závěsných svítidel. Ta jsou vhodná více do místností s dostatečnou světelnou výškou (kolem 3 metrů a více). U závěsných svítidel, která svítí i na strop, musíme zvolit dostatečný odstup od stropu (délku závěsů). Pokud chceme dosáhnout rovnoměrného osvětlení stropu, doporučuje se délka závěsů alespoň jeden metr. U vysokých stropů (např. ve starších činžovních domech) si můžeme dovolit i delší závěs. Osvětlení stropu opticky zvětšuje osvětlovaný prostor. Naopak příliš nízko svěšená a pouze dolů svítící svítidla nám prostor opticky zmenší (vzniká tmavý prostor nad svítidly). Tento efekt je tím výraznější, čím tmavší je povrch stropu.
Přisazené svítidlo
Nejčastěji používaný způsob instalace se uplatní především v místnostech s nižší světlou výškou. V menším prostoru působí přisazená svítidla lépe. Neubírají opticky prostor.
Přisazená svítidla používáme v prostorech se světlou výškou menší než 3 metry. Jsou vhodná především tam, kde nám výška nedovolí instalaci svítidel závěsných a kde konstrukce stropu neumožňuje vestavnou montáž svítidel. Dbejte na to, aby byl při upevnění svítidel použit vhodný instalační materiál pro konkrétní typ stropu.
Závěsné svítidlo
Pokud jsou rozměry osvětlované místnosti dostatečné, použití závěsných svítidel se přímo nabízí. Některá závěsná svítidla mají nepřímou složku osvětlení, která zajistí osvětlenost stropu a tím i optické zvětšení prostoru.
Použití závěsných svítidel je vhodné pro místnosti s výškou nad 3 metry. Kromě důrazu na design máme možnost využít světelně technické vlastnosti nepřímých a přímo-nepřímých svítidel. Nepřímá složka nám zajistí osvětlení stropu. Odrazem od stropu vzniká příjemné difuzní prosvětlení prostoru. Snižuje se kontrast jasů mezi stropem a svítidlem. Osvětlenost prostoru je rovnoměrnější než u přímého osvětlení. Při instalaci nepřímo svítících závěsných svítidel dejte pozor na dostatečný odstup od stropu. Krátký závěs svítidla způsobí vznik příliš jasné plochy nad svítidlem. U delších závěsů je osvětlenost rovnoměrnější. Kromě svítidel nad jídelním stolem nikdy nesvěšujte svítidlo níže, než je výška nejvyššího uživatele prostoru J
Nástěnné svítidlo
Vhodným doplňkem ostatních typů použitých svítidel v interiéru mohou být svítidla nástěnná. Ideální je případ, kdy je design různých typů svítidel sladěn do harmonického celku. Nejčastěji se nástěnná svítidla používají v ložnicích, obývacích pokojích a jídelnách.
Nástěnná svítidla mohou vhodně doplnit přisazená nebo závěsná svítidla. Ideální montážní výška je 1,5 – 2,5 m. U nižších místností dejte pozor na to, aby svítidla nebyla instalována blízko pod stropem.
Vestavné svítidlo
Tento typ instalace je náročnější na realizaci, odměnou je nám ale osvětlení, které nejméně ovlivňuje interiér při zachování parametrů osvětlení. U nízkých místností s dostatečným prostorem v podhledu jde o ideální volbu.
Vestavná svítidla využijeme pouze tam, kde to umožňuje konstrukce stropu. Výhodné je to především v prostorech, kde nechceme už tak malou světlou výšku opticky ještě zmenšit. Dále tam, kde chceme potlačit vliv svítidel na vzhled interiéru, ale potřebujeme dosáhnout potřebné hladiny osvětlení. Před nákupem konkrétního svítidla se musíme ujistit, zda máme v podhledu dostatek místa na instalaci svítidla.
Stojací svítidlo
Jediný typ svítidla, kde nemusíme příliš řešit jeho instalaci. Stačí zásuvka a dostatečně dlouhý přívodní kabel. Výhodou je možnost změny osvětlení například při úpravě rozmístění nábytku v interiéru. Stojací svítidlo je zároveň významným designovým prvkem interiéru.
Ideální jsou na přisvětlení pracovních stolů nebo míst pro čtení. Nepřímá složka nám zajistí osvětlení stropu. Odrazem od stropu vzniká příjemné difuzní osvětlení prostoru.