REGULACE OSVĚTLENÍ
Při realizaci osvětlení obytných místností se stále častěji setkáváme s požadavkem na regulaci osvětlení. Pokud se rozhodnete pro stmívání osvětlení, musíte si v první řadě vybrat některý ze systémů, které se na trhu nabízí. Pro zvolený systém se pak konfiguruje celá osvětlovací soustava.
Je třeba zajistit, aby všechny prvky v systému byly kompatibilní. Tedy svítidla, ovládací prvky a rozvody musí být vhodná pro stejný systém regulace. Jednotlivé systémy si představíme později. Při výběru systému regulace osvětlení je nejdůležitější, zda chceme využít stávající rozvody, nebo zda se bude provádět nová elektroinstalace. Pokud chceme využít stávající rozvody, máme značně omezené možnosti volby. Můžeme instalovat svítidla (nejčastěji stojací nebo stolní) s vlastní regulací osvětlení. Taková svítidla se připojují na rozvod 230 V. Většinou se dodávají i s přívodním kabelem se zástrčkou. Regulace se pak nejčastěji provádí otočným regulátorem nebo přidržením tlačítka. Další možností vytvořit regulovanou soustavu bez nutnosti zásahů do instalace je použití systému TOUCHDIM. Svítidlo je vybaveno elektronickým předřadníkem využívajícím tento typ regulace. Řídící signál běží po silovém rozvodu, takže není potřeba přídavná kabeláž pro ovládání. Svítidla ovládáme přes tlačítko. Místo klasického kolíbkového vypínače se nainstaluje tlačítkový spínač. Krátkým stiskem tlačítka svítidla zapínáme a vypínáme, přidržením tlačítka regulujeme intenzitu osvětlení. Tenhle typ regulace osvětlení je oblíbený právě pro svou jednoduchost a možnosti využití stávajících rozvodů. V případě instalace nových rozvodů máme daleko širší možnosti volby regulovatelného systému. Princip je ten, že kromě silových rozvodů, které zajišťují napájení svítidel, vedou ke svítidlům ještě další vodiče přenášející řídící signál. Dnes je nejpoužívanějším systémem řízení systém DALI. Používají se ale také systémy DSI a 1-10V. Výhodou sofistikovanějších systémů, jako je třeba právě systém řízení DALI, je možnost regulace jednotlivých svítidel zapojených v systému. Každé svítidlo má svou adresu a je tedy možné nastavit každé zvlášť. U těchto systémů je zároveň daleko širší možnost výběru ovládacích prvků. Od nejjednodušších ovládacích panelů s tlačítky až po panely s dotykovým displejem umožňující programování systému, nastavení scén osvětlení a jejich aktivování.
Z toho, co jste si dosud přečetli, je patrné, že problematika regulace osvětlovacích soustav je poměrně složitá a při realizaci se rozhodně vyplatí obrátit se na odborníka – světelného technika.
Platí zásada, že veškeré prvky v systému (svítidla, rozvody, ovládací prvky) musí být určeny pro stejný typ řízení osvětlení. Výhodou je, že některé prvky se již vyrábí jako univerzální a je možné je použít ve více systémech. Může jít například o svítidlo vybavené elektronickým předřadníkem, který umí zpracovat jak signál systému DALI, tak signál TOUCHDIM.