DOTAZY
Často kladené dotazy z našeho oboru.
Pro naše biorytmy je denní světlo nepostradatelné. Vyznačuje se spojitým spektrem a vysokou hladinou osvětlenosti, která se značně mění podle ročního období a míry oblačnosti. Umělé světlo má za úkol alespoň částečně nahradit chybějící denní světlo, zajistit dostatečnou hladinu osvětlení pro danou činnost nebo vytvořit odpovídající atmosféru.
Výběr vhodného svítidla je pro laika poměrně náročný. Rozhodně nevolte svítidla pouze podle designu nebo ceny. Naše tipy pro výběr najdete u jednotlivých prostor a svítidel. Pokud si přesto netroufáte sami rozhodnout, neváhejte se obrátit na světelného technika (u výrobce nebo prodejce osvětlení), který Vám ochotně s výběrem pomůže.
Teplotní zdroje (žárovky) mají tzv. teple bílou barvu světla. Jde o žluté světlo rozžhavených vláken žárovek. U zářivkových zdrojů a LED si můžeme zvolit, jestli chceme barvu světla blízkou žárovkám (teple bílou) nebo neutrálně bílou barvu světla, případně barvu studenou bílou (nazývanou také denní), která má nádech do modra. Záleží na našem vjemu a také na barevném řešení interiéru. My doporučujeme volit spíše teple bílou nebo neutrálně bílou. Více v článku zde.
Nejdůležitější údaj světelného zdroje, který nám říká, jaké množství světla z tohoto zdroje získáme. Uvádí se v lumenech. Pokud např. nahrazujeme žárovku kompaktní zářivkou nebo LED zdrojem, měli bychom sledovat právě tento údaj, aby byla náhrada zdroje adekvátní.
Často se setkáváme s tím, že výběr svítidel je prováděn výhradně podle jejich designu. Musíme však dbát také na jejich světelné vlastnosti (světelný tok, účinnost, vyzařovací charakteristika), abychom dosáhli požadovaných parametrů osvětlení.
Řada svítidel je dnes k dispozici v provedení pro stmívání. Na trhu je celá řada systémů řízení osvětlení (DALI, TOUCHDIM, DSI, 1-10V). Vždy musíme sladit celý systém (svítidla, rozvody, ovládací prvky). Ovládat můžeme tlačítky, dálkovým ovladačem, přes dotykový panel nebo přímo z počítače.
Záleží na typu systému řízení. Existují systémy, kde není zásah do elektroinstalace nutný. Ovládání se provádí přímo po silovém vedení, které zároveň slouží k napájení svítidel. Nejpoužívanější je systém TOUCHDIM, kde krátkým stiskem tlačítka zapínáme a vypínáme svítidlo, dlouhým stiskem zvyšujeme nebo snižujeme úroveň osvětlení.
Pro každý zrakový úkol je potřebná určitá hladina osvětlenosti. Při nízké úrovni osvětlení máme nejen problém s přečtením drobného textu, ale při dlouhodobém namáhání zraku v nevyhovujících světelných podmínkách dochází k jeho poškození.
Záleží samozřejmě na tom, které hledisko bereme jako zásadní (měrný výkon, životnost, barevné podání, cena atd.). V současné době se pozornost nejvíce upíná ke zdrojům LED, které prožívají značný boom. Výrazně narůstá měrný výkon a životnost těchto zdrojů světla. Pokud nedojde k nějakému převratnému objevu či vynálezu v této oblasti, budeme se v příštích letech setkávat převážně se zdroji LED.
Ujistěte se, který typ zdroje je vhodný do Vašeho svítidla. Jedná se především o tyto parametry: příkon, patice, rozměry, světelný tok a barva světla. Svítidla mají na sobě štítek, který uvádí potřebný typ zdroje. Pokud hledáte náhradu za žárovku, musíte zvolit stejný typ patice (např. závit E27), porovnat světelné toky, aby nový zdroj nesvítil méně než ten původní a vybrat požadovanou barvu světla.
Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám… info@svetlovpraxi.cz